Kolóny áut a niekoľkohodinové zápchy dnes nie sú len negatívnou výsadou veľkomiest, čoraz častejšie ich zažívajú aj menšie mestá. A na uľahčenie života v oblasti úspory času a paliva myslia aj automobilky. Dnešné modely áut ponúkajú niekoľko možností.

Adaptívny tempomat
Tempomat s nastaviteľným obmedzovačom rýchlosti automaticky udržuje prednastavenú rýchlosť. Tým šetrí palivo, obmedzuje riziko prekročenia povolenej rýchlosti a rovnako ako všetky podobné systémy udržiava požadovanú rýchlosť za vás, takže na to nemusíte myslieť. Adaptívny tempomat umožňuje zvoliť si rýchlosť jazdy, ktorú potom systém sám udržiava. Ak jeho radarové senzory zaznamenajú vpredu iné vozidlo, vozidlo automaticky spomalí, aby bol zachovaný bezpečný odstup. Akonáhle sa cesta opäť uvoľní, systém znovu zrýchli na nastavenú rýchlosť.
Systém Auto-Start-Stop
Akonáhle vozidlo zastaví na semafore alebo v kolóne, dokáže táto technológia automaticky vypnúť motor. Pritom stále dodáva dostatok energie pre svetlomety, klimatizáciu alebo rádio či multimediálny systém. Akonáhle sa chcete znovu rozbehnúť, stačí zošliapnuť spojku a zaradiť „jednotku“ (resp. uvolniť  brzdový pedál pri automatickej prevodovke) ako obvykle a motor naštartuje. Systém Auto-Start-Stop je efektívny najmä v mestách, kde môže znížiť spotrebu až o 10 percent. Systém sa dá deaktivovať (nutné po každom naštartovaní).

Upozornenie na pokles tlaku v pneumatike
Správny tlak v pneumatikách je dôležitý z hľadiska spotreby paliva, životnosti pneumatík aj bezpečnosti jazdy. Preto senzory tlak nepretržite sledujú a na prípadný problém vás hneď upozornia, aby ste mohli zastaviť, skontrolovať pneumatiku a buď ju dofúknuť alebo koleso vymeniť.

Ukazovateľ preradenia
Jednoduchá kontrolka na prístrojovej doske vás informuje o tom, kedy preradiť, aby ste dosiahli čo najnižšiu spotrebu. Je to jednoduchý, ale veľmi účinný spôsob, ako znížiť náklady pri každej vašej jazde.

Inovatívny systém Eco Mode
Systém, ktorý nájdete napríklad v autách Ford, neustále vyhodnocuje účinky vášho jazdného správania na spotrebu paliva. Systém analyzuje rýchlosť, frekvenciu radenia, brzdenia a počet krátkych a dlhých ciest. Inteligentný softvér vám potom odporúča, ako znížiť spotrebu.Live Traffic
Služba dodáva aktuálne informácie o dopravnej situácii priamo do vášho navigačného systému SYNC 3 každých 30 sekúnd. Systém následne upraví odporúčanú trasu tak, aby ste sa vyhli zápcham a dorazili do cieľa v kľude a včas. Nenechajte sa obmedzovať premávkou. 

Aplikácia Waze
Nájdete ju vo väčšine nových modeloch áut, informuje vás nielen o zápchach, ale aj o tom, kde sa práve opravuje cesta alebo je uzavretý most. Jednoducho si ju spojíte s multimediálnym systémom SYNC 3, čím bude vaša jazda ešte plynulejšia, keďže nemusíte smartfón vôbec brať do ruky.

Štýl vašej jazdy
Portál radcenafinance.cz upozorňuje aj na vaše vodičské zručnosti. Na rozjazd používajte jednotku, pretože práve prvý rýchlostný stupeň je určený na rozjazd vozidla, nie na pomalú jazdu v snehu alebo v drsnom teréne. Ak je to len trochu možné, zaraďte dvojku, ktorá spotrebu benzínu alebo nafty ušetrí. Pedál tiež používajte s citom. Čím prudšie plynový pedál zošliapnete, tým viac paliva spálite - zbytočne. Rozbehnúť sa je možné aj bez prudkej akcelerácie. A tiež predvídajte situácie. Nech je to farba semaforu, križovatka, vjazd do obce alebo približujúca sa kolóna a podľa toho upravte svoju rýchlosť.