Či už sa v tomto kraji Slovenska len náhodou vyskytnete alebo sa tam vyberiete priamo, budete prekvapení, koľko zaujímavostí tam nájdete. Aj s deťmi a aj v tomto ročnom období. A keďže pred sebou máme naozaj posledné dni teplejšej jesene, využite ich.

Na cestu tam sme si vybrali z Bratislavy vybrali tzv. hornú cestu cez Trenčín a Považskú Bystricu, čo nám zabralo niečo cez 4 hodiny. Preto aj keď sme šli so staršími deťmi, vyrážali sme okolo deviatej. Keď sa tam však vyberete napríklad z Košíc, ste tam za niečo vyše polhodiny.

Zlá diera na začiatok
Vedeli sme, že na mieste budeme najskôr okolo druhej aj so zastávkou na obed a keďže sa už skoro stmieva, rozhodli sa prvý deň vybrať do jaskyne Zlá diera. Nachádza sa v dedinke Lipovce, len polhodinu od Prešova. Jaskyňa je otvorená ešte do konca novembra, každý deň do 16.00, ale cez týždeň si radšej zavolajte vopred. Zaujímavosťou je, že je jedinou známou a od roku 1999 sprístupnenou jaskyňou na území Prešovského okresu. Zlá Diera je výnimočná práve veľmi citlivým spôsobom sprístupnenia, čo ocenia, ale najmä zvládnu, aj vaše deti. Dostanete prilbu na hlavu, svetlo do ruky a spolu so sprievodcom si pozriete tajuplné podzemie. Nutné ale je, aby ste mali pevná obuv a teplejšie sa obliekli, v  jaskyni je okolo 7 stupňov.


Potom sme sa vybrali na naše ubytovanie, pomaly sa stmievalo. Veľmi milo nás prekvapil Penzión St. Martin, ktorý sa nachádza v strede Spišskej Kapituly – Slovenského Vatikánu, ako sa mu hovorí. Vybrali sme si Rodinnú izbu, kde sme sa aj s deťmi ubytovali. Dozvedáme sa, že dejiny Spišskej Kapituly sa začali písať v 12. storočí, v roku 1662 ju obkolesili hradbami a vyvíjala sa ako mesto. Od roku 1776 bola sídlom Spišského biskupstva, za čo vďačí Márii Terézii, ktorá 15. januára 1776 vydala Listinu o založení Spišského biskupstva. Spišská Kapitula je mestskou pamiatkovou rezerváciou, kde dominantnou stavbou je neskororománska Katedrála sv. Martina z rokov 1245-1273 s dvoma vežami.

Keby ste ešte v ten deň chceli objavovať okolie, smerom na západ ste asi za 25 minút v nádhernej Spišskej Sobote, kde sa na historickom námestí nachádza jednej z najstarších kostolov na Slovensku – Kostol Sv. Juraja. Určite vás tiež očaria domčeky na námestí, v ktorých bol ubytovaný Matej Korvín či rodný dom manželky Mórica Beňovského – kráľa Madagaskaru. Za návštevu určite stojí aj Podtatranské múzeum v Spišskej Sobote. Mestská časť Spišská Sobota patrí mestu Poprad – vstupnej bráne do Tatier.

Smer Spišský hrad a Da Vinci
V nedeľu ráno sme sa vybrali na jednu z našich TOP slovenských pamiatok- Spišský hrad, ktorý sme mali len 4 km od ubytovania, dokonca videli sme videli počas prechádzok Spišskou Kapitulou. Častokrát je považovaný za národný symbol Slovenska. Rozlohou (takmer 4 hektáre) sa považuje za jeden z najväčších hradov v Strednej Európe. Spolu so Spišskou Kapitulou je zapísaný v UNESCO od roku 1993.Stavebne najzaujímavejšiu časť Spišského hradu predstavuje horný hrad. Dominuje mu románsky palác (úplne vľavo) a obranná veža.Autom je prístup na bezplatné parkovisko vzdialené 10 minút pešej chôdze od brány hradu (príjazd smerom od Hodkoviec). Peší výstup zo Spišského Podhradia k hlavnej bráne trvá hodinu.Otvárali o 9.00 my sme boli už doobeda. Inak budúci pondelok je už hrad zavretý, takže sa počasie tento víkend nezmení, využite ho na návštevu.Poobede sme zašli do Prešova, kde sme sa najedli, ale najmä deti sa tešili na výstavu v nových priestoroch kreatívneho a interaktívneho múzea Aha! na Hlavnej 69 v Prešove až do januára môžete zažiť interaktívnu, zážitkovú výstavu Leonardium. Keďže otvárajú cez víkend až o 13.00, všetko sme pekne stihli. Ideálne pre všetkých, ktorí sa chcú preniesť do doby a mysle Leonarda da Vinci. S deťmi sa tam necítite ako v normálnom múzeu. Exponáty nie sú za sklom, ale práveže si môžete všetky obchytať. “Chceme vytvárať originálne, nezvyčajné a výnimočné aktivity pre deti a rodiny, ktoré dokážu rozvíjať detský potenciál a priniesť rodinám radosť z poznania, radosť z aktívne stráveného tvorivého času a podporovať neutíchajúci záujem a zvedavosť detí o náš svet,” vysvetlila Petra Vancová, spoluzakladateľka občianskeho združenia Kreatívne vedy.


Môžete sa dozvedieť, ako príroda inšpirovala Leonarda, postaviť Leonardov prenosný most, digitálne manipulovať a premietať obraz Mony Lisy, otestovať svoje pozorovacie schopnosti v kvíze o maliarstve, reprodukovať Leonardove výkresy, naučiť sa nové techniky kreslenia, zostavovať geometrické štruktúry a vyskúšať mnoho iných kreatívnych aktivít. Potom nás už len čakala štvorhodinová cesta domov „spodnou cestou“ cez Banskú Bystricu, plný víkend za nami.