"Mami, kam pôjdeme cez víkend?" spýtal sa kamarátkin syn. Čakal nás síce pekný, ale ešte celkom mrazivý februárový víkend, tak sme sa vybrali do Brna. Býva tam môj brat, tak sme 5-ročného Filipka nasadili do nášho Fordu a vydali sa smer Brno. Ceste je veľmi jednoduchá, z Lamačskej cesty, odkiaľ sme vyrážili, sme zišli na diaľnicu D2 a za necelú hodinu a pol sme boli na mieste. Zaparkovali sme pri bratovom byte kúsok od centra a vydali sa objavovať ho detskými očami. Tu je 5 vecí, ktoré sa Filipkovi pozdávali najviac.

Hvezdáreň a plaváreň Brno
Prišli sme na námestie Mieru, neďaleko centra mesta, a odtiaľ bolo k nášmu cieľu len pár ulíc. Nás dve zaujala budova - v modernom funkcionalistickom štýle, ktorá bola zrekonštruovaná pred takmer 10 rokmi a ako sme sa neskôr dozvedeli, stala sa Stavbou roka Českej republiky 2012. Samozrejme zaujal nás aj astro obchod, ale Filipkovi sme sľúbili, že sa tam zastavíme pri odchode, aby si nejaký vesmírny darček kúpil. Páčilo sa nám, ako zrozumiteľne a interaktívne boli poňaté všetky oblasti, nielen astronómia. Je možné pozorovať hviezdnu oblohu, pozrieť si audiovizuálne programy v planetáriu, navštíviť interaktívne predstavenie či experimentálnu šou. My sme stihli predstavenie Lucie: Tajomstvo padajúcich hviezd, o troch priateľoch, ktorí sa rozhodnú ísť skúmať oblohu. Filipka najviac fascinovali ukážky hviezd a súhvezdí.

VIDA! science centrum
Nášho malého astronóma zaujal aj zábavný vedecký park pre celú rodinu pri areáli výstaviska. Na ploche 4600 m² nás čakalo viac ako 170 interaktívnych exponátov. Detské science centrum pre deti od 2 do 6 rokov je však samostatným celkom. V Divadle vedy prebiehajú pravidelné predstavenia plná zábavných pokusov. Keď sem prídete, môžete napríklad odpáliť vodíkovú raketu, stať sa hviezdou spravodajstva o počasí, zmraziť vlastný tieň, zažiť zemetrasenie či rozpútať tornádo. 


Lesopark Holedná 
Výnimočné miesto s diviakmi a voľne žijúcimi danielmi a muflónmi nájdete tiež len kúsok od centra. Medzi mestskými časťami Bystrc, Jundrov a Kohoutovice sa rozkladá na celkom malej (necelých 330 hektárov), ale veľmi členitej ploche tento lesopark. Sú tu rovinaté údolia aj prudké svahy a v severnej časti najvyšší vrchol - Holedná - 391 metrov nad morom. Okrem muflónov, ktorí sa ľuďom skôr vyhýbajú, a menej plachých danielov, ktorých ľudia napriek zákazu kŕmia z ruky, je v areáli aj ohrada s diviakmi. Areálom vedie náučný chodník po spevnených cestách, naozaj veľmi pekne strávený čas.

Brnenská zoologická záhrada 
A keď už sme v Brne, samozrejme nemôžeme vynechať zoologickú záhradu, ktorá funguje už viac ako 60 rokov. Európskou raritou je pravidelný prirodzený odchov ľadových medveďov a jedinečný odchov mláďat ohrozeného dvojjazyčníka haitského. Pred pár rokmi bola dokončená expozícia Beringie, ktorá predstavuje oblasť medzi Sibírou a Aljaškou, kde sa veľkému záujmu návštevníkov tešia najmä rodinka medveďov kamčatských. Svoj výbeh tu majú aj polárne líšky, novinkou je výbeh levov konžských, unikátna voliéra orla bielohlavého, priechodná expozícia klokanov a Africkej dediny, ktorá ponúka nádherný pohľad na stádo žiráf či zebier. Nedávno sa do Brna vrátili aj levy.

Hrad Špilberk
Okrem toho, že hradby dnes ponúkajú úžasné výhľady na Brno, je tu aj kultúrne centrum. V areáli sa okrem iného nachádza aj zvonkohra zložená z pätnástich zvonov, rozhľadňa v alebo baroková kaplnka zasvätená Najsvätejšej Trojici. Populárnym turistickým cieľom sú tiež kasematy - temné klenuté chodby opradené mnohými romantickými aj hrôzostrašnými mýtusmi