Časy, keď kúpeľné pobyty absolvovali Slováci vo veľkej miere len na odporučenie lekára a boli platené štátom, sa menia. Kúpeľníctvo po rokoch útlmu na Slovensku opäť ožíva. Kedysi bola teda väčšina kúpeľných pobytov Slovákov platená štátom, dnes sú čoraz populárnejšie práve medzi samoplatcami. A sú to najmä pobyty liečebného charakteru, ktoré zahŕňajú aj vstupnú lekársku prehliadku a viaceré procedúry. Približne polovica pobytov, ktoré si zákazníci kúpili do kúpeľných zariadení, má v balíčku vstupnú lekársku prehliadku a minimálne 4 liečebné procedúry. Bežne sa však predávajú aj balíčky so 7 procedúrami, vyplýva to z predajov na portáli ZľavaDňa, ktorý disponuje najširšou ponukou kúpeľov u nás. Kúpeľné pobyty sa tak v tomto období stávajú protiváhou k wellness pobytom. V ich prípade dostanú zákazníci možnosť využiť väčšinou len sauny a masážne služby.

Stále platí, že ide o ideálny typ pobytu predovšetkým pre seniorov, no aktuálne po nich veľmi často siahajú aj mladší ľudia, ktorí majú problémy s pohybovým ústrojenstvom v dôsledku sedavého zamestnania. Predaj kúpeľných pobytov narástol na jar medziročne v priemere o 15-20%. Najväčší nárast zaznamenali Kúpele Číž, kde sa medziročne zvýšil predaj až päťnásobne. Ak sa chcete vybrať do kúpelov ešte do konca roka, neváhajte, tu sú naše tipy:

Prírodné jódové kúpele Číž
Kúpele Číž ležia na strednom Slovensku a miestna liečivá voda patrí medzi vzácne zdroje svojho druhu v Európe.Klíma kúpeľov a ich okolia je charakteristická zdravým slnečným, suchým a nedráždivým podnebím, vhodným aj na helioterapiu. Okrem mnohých terapií si môžete dopriať v kúpeľoch aj hipoterapiu, čo je rehabilitačná metóda, pri ktorej sa využíva pôsobenie koňa a jeho kroku s cieľom liečiť. Jemné konské pohyby sú zdrojom rytmických impulzov, ktoré sa prenášajú z koňa na človeka. Dochádza k zlepšeniu koordinácie pohybov, rovnováhy, pohybovej symetrie, stimulácii dýchacieho svalstva a ovplyvneniu duševných procesov a povzbudeniu psycho-emotívnej sústavy.U dospelých sa využíva pri liečbe sklerózy multiplex. V krásnom lesoparku si môžete dopriať prechádzky a oddych po liečebných či relaxačných procedúrach.A len 23 kilometrov od kúpeľov je vodná nádrž Teplý vrch či poklad Gemeru ,jaskyňa Domica, nudiť sa teda určite nebudete.

Kúpele Nimnica
Špecifikom Kúpeľov Nimnica je jedinečné zloženie prírodnej minerálnej vody s obsahom stopových prvkov predurčujúcich ich na liečenie dýchacích a tráviacich ciest, obehového, pohybového, nervového aparátu, gynekologických a onkologických chorôb. Dopriať si tu môžete aj komplexnú elektroliečbu (magnetoterapia, ultrasonoterapia, terapia infračerveným a ultrafialovým žiarením, svetloterapia a iné) či inhalácie. Okrem využitia stredísk a ponuky výletov, exkurzií či tanečných a kultúrnych podujatí, je tu príroda Javorníkov a Strážovských vrchov. Do 20 kilometrov je aj hrad Lednica, Považský hrad a Súľovské skaly.

Bardejovské Kúpele
Kúpele patria medzi najstaršie a najkrajšie kúpele na Slovensku, nachádzajú sa uprostred prekrásnej prírody Horného Šariša a len 5 km od Bardejova, mesta, ktoré je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Komplexný liečebný program pozostáva z pitnej kúry, vodoliečebných, fyzikálnych, elektro-, magneto- a svetloliečebných metód, ktoré sa priebežne dopĺňajú a upravujú na základe nových lekárskych poznatkov.Jeden z prameňov, Herkules,je čo do obsahu minerálnych látok a kysličníka uhličitého najsilnejším prameňom na Slovensku. Výborne sa osvedčil pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri chorobách dýchacích ciest najmä preto, že svojím obsahom jódu pôsobí mimoriadne priaznivo na odstraňovanie hlienov z dýchacích ciest. Je tiež veľmi účinný pri cukrovke.