Rodinná rada zasadla a minulý víkend rozhodla, že sa ide na hory. S manželom milujeme lyžovanie a vedieme k tejto záľube aj našich synov (10 a 12 rokov). Cieľom nášho lyžiarskeho víkendu sa stalo lyžiarske stredisko Zell am See-Kaprun. Leží v Rakúskych Alpách, pri hraniciach s Talianskom a cesta tam trvá zhruba 5 hodín. Rozhodli sme sa, že jednu noc v stredisku prespíme a povýšime tak jednodňovú lyžovačku na rodinný víkend.
V sobotu ráno sme sa pobalili a vyrazili na cestu. Deti sú síce už veľké, no dlhšia cesta robí problém aj „dospelákom“, ako hovoria synovia. Vždy si teda pripravíme zopár hier do auta, do ktorých sa môže zapojiť celá rodina – napríklad „kto prvý uvidí tabuľu lyžiarskeho strediska“. Rozhodli sme sa ísť po diaľnici, čo je síce platená trasa, ale je oveľa komfortnejšia pre nás, aj naše auto. Vybrali sme sa cez rakúske hranice, smerom na Salzburg. Ako sme míňali toto mesto, rozhodli sme sa ozvláštniť si našu trasu a rozhodli sme sa ísť po vysokohorskej ceste, Grossglockner Hochalpenstrasse.

Takú krásnu cestu sme ešte v živote nevideli! Deti sa zobudili z mierneho spánku, do ktorého upadli po poslednej zastávke na pumpe a so zatajeným dychom sledovali okolie. Táto Alpská vysokohorská diaľnica je spoplatnená, vedie cez jednu z najkrajších častí národného parku Hohe Tauern. Dĺžka cesty cez národný park je 48 km a užijete si tu naozaj veľké množstvo serpentín, ktoré ocení nejeden vášnivý vodič. Táto cesta nám ponúkla naozaj krásne výhľady.

Príroda Rakúska z jej najkrajšej stránky
Konečne sme dorazili na miesto, vystúpili sme z auta a ponaťahovali sa. Našu hru „kto prvý uvidí tabuľu lyžiarskeho strediska po ceste“ vyhral môj manžel, pretože ako šofér nemohol spať. Tešili sme sa na naše lyžiarske dobrodružstvo. V rozsiahlom lyžiarskom stredisku v Zell am See-Kaprun si prídu na svoje nároční lyžiari, začiatočníci, ale aj celé rodiny.So skipasom "Zell am See-Kaprun" máte prístup k 138 kilometrom zjazdoviek a k viac ako 47 moderným lanovkám a vlekom v troch lyžiarskych oblastiach Maiskogel a Schmittenhöhe, ako aj v ľadovcovej oblasti pri hore Kitzsteinhorn, ktorá sa nachádza vo výške 3 029 m n. .m. Región s istotou snehu so svojimi 41 km nenáročnými až stredne náročnými zjazdovkami láka predovšetkým začiatočníkov a pôžitkárskych lyžiarov. Zjazdovka Black Mamba so sklonom do 63 percent je skutočnou výzvou pre profíkov. Ako rodina s deťmi, ktoré sa ešte len začínajú zdokonaľovať v tomto športe, sme sa rozhodli pre tento rok túto výzvu vynechať. Z Kaprunu sa potom dostanete na ľadovec buď s panoramatickou lanovkou alebo ľadovcovou lanovkou, tzv. Gletscherjet.