Zabaviť deti v aute počas dlhých ciest je niekedy náročné, nápadov preto nikdy nie je dosť. Ponúkame pár tipov, ktoré nám vzišli z rozhovorov s mamičkami a ktoré teda fungujú aj v praxi. Tak už len šťastnú cestu.

  • Uhádni, čo spievam - spievať si s vašimi deťmi nemusíte len pomocou rádia alebo CD-čiek, môžete ich však využiť. Hmkajte si obľúbené piesne vašich detí, aby uhádli, o akú pieseň ide.
  • Osobný navigátor -  deti sa radi zapájajú do príprav na cesty. Dajte im do ruky mapu a spolu si pozrite, kadiaľ pôjdete, vyznačte trasu a dajte ju deťom, aby vás navigovali, hovorili, čo nasleduje, prípadne rátali kilometre, ktoré ste už prešli.
  • Hádaj, na čo myslím - jednoduchá, ale pritom zábavná hra. Vy alebo vaše dieťa si predstavíte danú vec (alebo zviera, osobu) a druhý háda: „Je to osoba, zviera alebo vec?“ Odpovie sa: “áno alebo nie” a tak pokračujete ďalej.
  • Počítanie - skúste počítať, koľko áut vás v protismere minulo, koľko dopravných značiek ste videli (v určitom úseku), koľko motoriek, traktorov vás predbehlo a podobne.
  • V aute sa nedá - na striedačku spolu s vaším dieťaťom hovorte, čo sa v aute nedá robiť, jesť a pod až do momentu, kedy niekomu z vás dôjdu nápady.
  • Začínaj posledným -  hru, keď vymenúvate slovná začínajúce na posledné písmeno toho predchádzajúceho slova, každý isto pozná. Obzvláštniť si to môžete tým, že vyberiete len jednu oblasť, z ktorej môžu slová byť.
  • Rýmujeme  – podobný princíp, ako v predchádzajúcej hre, ibaže hľadáte slová, ktoré sa s tým predchádzajúcim rýmujú.

A bonus na záver - ak dieťa predsa len dostane chuť na rozprávky v tablete (a nie je náchylné na nevoľnosť v aute), stiahnite si aplikáciu Youtube Kids, kde je rozprávok a animovaných hier dostatok a zároveň máte záruku, že sa v aplikácii neprekliká k nevhodným videám, keďže sú tam len tie vhodné pre deti.


A čo funguje u vás?