Asi nie je Slovák, ktorý by za posledné dni nesledoval aspoň jeden preteky slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej počas Majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní 2019. V obrovskom slalome získala bronz, v alpskej kombinácii získala striebro a na Valentína potešila všetkých Slovákov a v obrovskom slalome si vybojovala zlato. Okrem pochvál a pôct od osobností z celého sveta, ktoré si vyslúžila, jej rodáci z Liptovského Mikuláša uvažujú o soche v rodnom meste. Kým sa tak stane, tu je 5 atrakcií, ktoré sa v jej rodisku oplatí navštíviť. Liptov je čarovný, takže plány na výlet autom na najbližší víkend máte vybavený.Kostol sv. Mikuláša
Ak si chcete pozrieť skvosty najstaršej stavebnej pamiatky mesta a najväčšej ranogotickej stavby Liptova, určite zavítajte do Kostola sv. Mikuláša. Postavený bol ako farský kostol pre 5 neďalekých osád. Spočiatku stál osamotený uprostred krajiny, postupne sa okolo neho rozrastalo mestečko Svätý Mikuláš. Táto impozantná sakrálna stavba stojí na mieste staršieho románskeho kostolíka z 11. – 12. storočia, ktorý pri výstavbe jednoloďového kostola v rokoch 1280 – 1300 prevzal úlohu sakristie a je najstaršou časťou súčasného chrámu. V polovici 15. storočia bol kostol rozšírený a zaklenutý, veža bola nadstavaná a  upravená v  neskorogotickom slohu. V tom období kostol spolu s  neďalekou Pongrácovskou kúriou opevnili a obohnali vodnou priekopou; neskôr prešiel barokovou prestavbou a rozsiahlou konštrukciou.


Galéria Kolomana Sokola
V meste nájdete mnoho múzeí či galérií, isto sa vám však oplatí návšteva Galérie Kolomana Sokola, ktorá prezentuje najväčšiu zbierku diel tohto vynikajúceho grafika, mikulášskeho rodáka. Jeho tvorbu si vážil aj Pablo Picasso. Základom stálej expozície galérie sa stalo 48 špičkových diel, ktoré umelec venoval svojej rodnej krajine. Súbor grafík a kresieb dopĺňa Sokolova biografia, osobné predmety a snímky renomovaného slovenského fotografa Tibora Huszára, ktoré vznikli počas jeho návštevy u majstra Sokola v Spojených štátoch amerických. Na poschodí najstaršej svetskej budovy v meste tak môžete spoznať nielen neopakovateľný výtvarný prejav Kolomana Sokola, ale aj jeho dramatický životný príbeh.

Múzeum Janka Kráľa
Ak vás zaujímavé bohaté dejiny Liptovského Mikuláša ste na správnom mieste. Práve v historických priestoroch Prvého stoličného domu spoznáte vyše sedemstoročný príbeh mesta. Jeho najdôležitejšími míľnikmi vás prevedie expozícia Kapitoly z histórie mesta. Mimoriadnou udalosťou bol súd s nesmrteľným zbojníckym kapitánom Jurom Jánošíkom. Jeho osudy pred vami ožijú v Jánošíkovej mučiarni a súdnej sieni. Navštívte aj novootvorenú Jánošíkovu záhradu a expozíciu Poštového holubárstva. Ďalšie dôležité momenty a osobnosti z dejín mesta zachytávajú expozície múzea nachádzajúce sa mimo jeho hlavnej budovy – majestátna synagóga, Rodný dom súrodencov Rázusovcov a expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa.

Jánošíkova mučiareň
A keď už sme spomínali Jánošíka, isto by ste nemali vynechať toto miesto. Kruté mučenie bolo kedysi legálnou súčasťou súdnych procesov. Podstúpil ho aj odvážny Jánošík a tu to môžete vidieť.V marci 1713 väznili, vypočúvali, mučili a na smrť odsúdili Jura Jánošíka. Historické mučiace nástroje v temnom podzemí múzea približujú metódy, akými bol vedený súd s Jánošíkom.  Prezrite si dereš, škripec, španielsku čižmu aj zápisnice o jeho dobrovoľnom i trpnom vypočúvaní.

Fontána Metamorfózy
Svoje miesto by tu isto mala mať aj Petra Vlhová. Fontána Metamorfózy s menami slávnych rodákov zvečnenými v tmavej žule je totiž najfotografovanejším miestom pešej zóny. Čestné miesto náleží vynálezcovi, profesorovi, zakladateľovi teórie parných a plynových turbín Aurelovi Stodolovi, ktorého mal vo veľkej úcte sám Albert Einstein. Fontáne dominuje monumentálne dielo Pocta tvorivému mysleniu. Bloky s otáčavými zrkadliacimi plochami symbolizujú neustálu premenu a pohyb, nekonečno plynutia času, myšlienok, ideí a nových zmien, tiež pomyselné lopatky turbíny novodobého stroja. Spodné statické časti nesú mená sedemdesiatich mikulášskych rodákov – vedcov, vynálezcov, umelcov, spisovateľov, kňazov, lekárov..., ktorí sa natrvalo zapísali do histórie. Okolie fontány je obľúbeným oddychovým miestom s množstvom kaviarní a cukrární. 

Tak čo, vyberiete sa na Liptov?