Milovníci cyklisticky zbystrite pozornosť. Pokiaľ vás lákajú výlety, ktoré si vyžaduje presuny autom, určite viete, že strešný nosič je nevyhnutnosť. Ak patríte k tým, ktorí svoj bicykel strčia do kufra auta, je to v poriadku. No strešný nosič je omnoho praktickejší a ušetrí vám množstvo miesta, ktoré viete využiť aj lepšie. Spýtali sme sa preto odborníka na najdôležitejšie informácie ohľadom strešných nosičov.

Čo všetko potrebujete vedieť predtým, než si nosič zadovážite? 

Ideálne je, ak si vyberiete autorizovaného dílera a nekupujete ho na vlastnú päsť. Je totiž dôležité vybrať si taký nosič, ktorý bude sedieť na typ vášho auta a pokiaľ ste laik, môže sa stať, že si nevyberiete ten správny. Autorizovaný predajca vám dá na výber z rôznych cenových a kvalitatívnych relácií a taktiež vám poradí, ako s nosičom správne narábať a nepreťažovať ho.

Podľa technického odborníka sa dá totiž pri výbere ľahko zmýliť a namiesto vhodného strešného nosiča si vyberiete taký, ktorý na vaše auto nie je určený, prípadne nie je vhodný pre typ vašich bicyklov. Preto opäť zdôrazňuje že, najlepšou voľbou je konzultácia u autorizovaného predajcu, ktorý presne vie určiť model, ktorý je pre vás ten správny.

Najdôležitejšími kritériami pri správnom výbere je už spomínaný typ vášho auta, počet bicyklov, ktoré chcete prevážať ( s čím ide ruka, v ruke ich hmotnosť), aerodynamika a v neposlednom rade kvalita prevedenia nosiča. Ak nemáte správne znalosti a prihliadate skôr na cenu, kvôli, ktorej zvažujete kúpu z druhej ruky, môže sa stať, že skôr prerobíte, ako ušetríte. Čo sa týka počtu bicyklov, podľa odborného technika, všetko závisí od typu nosiča a taktiež od typu bicyklov. Vo všeobecnosti, však podľa neho platí, že nosič unesie hmotnosť maximálne do 100 kilogramov.


Ak máte obavu zo samotnej montáže nosiča, odborný technik dodáva, že sa nie je čoho báť. Každý strešný nosič totiž obsahuje podrobný návod „ako na to“, takže ak disponujete základnými technickými zručnosťami, zvládnete to ľavou zadnou. To, že je nosič správne namontovaný zistíte podľa toho, že je upevnený tak, že sa s ním už nedá pohnúť a navyše tento proces sprevádza „poistný zvuk kliknutia“, kedy viete, že je správne dotiahnutý. Ak si na montáž predsa len netrúfate, určite vám nosič radi namontujú u dílera, u ktorého ste ho zakúpili.  

Najčastejšou chybou, ktorú ľudia pri kúpe robia je to, že si zaobstarajú neoverené, nekvalitné strešné nosiče. Takýto nosič síce láka svojou cenou, no po prvom použití prídete na to, že na aute nedrží, prípadne, že sa poškodil povrchový materiál, no v tom najhoršom prípade, že stratíte bicykel počas jazdy. A keď si to zrátate, prídete na to, že kvalitný strešný nosič, ktorý je mimochodom dlhodobou investíciou, nie je zase až tak finančne náročný.